Japonia Aoi

Forum dla wszystkich osób, którzy kochają Japonię.


#1 2010-03-14 21:17:00

Mana

Administrator

540666
Zarejestrowany: 2010-03-14
Posty: 55
Punktów :   

Origami

Origami - (jap. 折り紙) sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

Historia:
Praktyka origami powstała ok. roku 700. Pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać również domy. W okresie Heian (794-1185) bardzo popularnym zwyczajem było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.

W okresie Edo dokonała się "rewolucja" origami. Zaczęto przycinać oraz nakładać kartki papieru, a popularność tej sztuki wzrosła niezmiernie. W okresie Meiji zaczęła być ona przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. Uczniowie po dziś dzień uczą się origami - dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii itp.

W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego symbolu szczęścia i życia.

W Japonii origami jest szczególnie popularne wśród młodych dziewcząt. Origami w świecie spopularyzował Akira Yoshizawa w latach 50. XX wieku. W Tokio od 1990 r. istnieje organizacja JOAS (Japan Origami Academic Society) skupiająca miłośników origami. We współczesnej Japonii origami jest jednym z elementów wychowania dzieci. W Polsce propagatorem origami jest Masakatsu Yoshida. Sztuka ta ma na świecie wielu zwolenników, tworzących takie organizacje, jak np. Origami-USA czy Brytyjskie Stowarzyszenie Origami.

Jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego założenia składania tylko z pojedynczego kwadratowego arkusza papieru, jest origami modułowe. Większość modeli modułowych przedstawia bryły geometryczne o wysokiej symetrii. Składa się je z wielu identycznych lub podobnych modułów, zaś każdy moduł jest składany z osobnego arkusza papieru. Liczba modułów wchodzących w skład modelu może wynosić od zaledwie dwóch (czworościan foremny) do kilkuset a nawet więcej (np. złożone bryły przypominające kształtem fulereny).

Polskie Centrum Origami, którego założycielką i prezesem jest Dorota Dziamska, znajduje się w Poznaniu.

Polskie Towarzystwo Origami "Papierowe Fantazje" ma siedzibę w Kostomłotach koło Kielc. Stowarzyszenie wydaje biuletyn w języku polskim w całości poświęcony tematyce origami.

Figurki z papieru można również oglądać w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie. W Japonii muzeum origami istnieje w mieście Kaga.

credits.: www.wikipedia.pl


http://img96.imageshack.us/img96/7900/osharek.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.naszaf.pun.pl www.java.pun.pl www.eliteu57.pun.pl www.kmboss18.pun.pl www.vagpmi.pun.pl