Japonia Aoi

Forum dla wszystkich osób, którzy kochają Japonię.


#1 2010-03-15 21:26:57

 Dżibril

Administrator

10636972
Zarejestrowany: 2010-03-15
Posty: 6
Punktów :   

Zając i krokodyle

Na wysepce przy brzegu wielkiej, szerokiej rzeki mieszkał kiedyś pewien zając. Lubił on bardzo dalekie wędrówki, nic więc dziwnego, że któregoś dnia postanowił udać się na przeciwległy brzeg rzeki.
   Ale jakże to zrobić? Mostu żadnego nie widać, nigdzie nawet marnego czółenka. Przepłynąć rzekę? Brr... woda taka mokra i żal futerka! A futerko miał tak piękne i puszyste, że każdy mu go zazdrościł.
   Siedzi zając i duma, aż tu naraz woda zaczyna się pienić. Wielkie bałwany podnoszą się w górę. Po chwili wyłazi na brzeg wysepki jakiś olbrzymi potwór. Łeb płaski, paszcza wydłużona i strasznie kłapie zębami, a ogon taki długi, długi... Strach ogarnął zająca. Już chciał uciekać, gdy zauważył, że potwór nawet nie patrzy w jego stronę. Ziewnął tylko potężnie i wyciągnął się na piasku w palących promieniach słońca.
   "Ach, już wiem! Bierze kąpiel słoneczną" - domyślił się zając, bacznie śledząc każdy ruch straszydła.
   I wtedy, całkiem niespodziewanie, przyszło mu coś do głowy.
   "Nie będę sobą, jeśli nie skorzystam z odwiedzin tego gościa" - pomyślał i z uciechy fiknął dwa koziołki. Następnie w wesołych podskokach podążył w stronę krokodyla, gdyż to on był właśnie.
   Mimo wszystko zając nie bardzo mu ufał, więc zatrzymał się w pewnej odległości i pozdrowił go uprzejmie. Krokodyl odpowiedział osobliwym powitaniem: zmrużył lewe oko i zaczął kręcić ogonem takiego młynka, że dokoła powstała straszna kurzawa.
   - Oj... oj... Jaki piękny ogon! - zachwycał się zając, nieznacznie przecierając łapką oczy.
   Słowa jego mile połechtały krokodyla, tak że raczył wdać się z nim w rozmowę.
   Po pewnym czasie zając zdobył się na odwagę:
   - Ty jesteś mieszkańcem rzeki, a ja wysepki. Jestem ogromnie ciekawy, który z nas ma więcej przyjaciół: ty czy ja? - I spojrzał na krokodyla spod oka.
   - Ależ nie ma dwóch zdań - zaryczał na to krokodyl. - Oczywiście, że ja mam więcej przyjaciół niż ty.
   - A to dlaczego? - spytał niewinnie zając.
   - Właśnie choćby dlatego, że ty jesteś mieszkańcem małej wysepki, a do mnie należy wielkie królestwo wodne! - mruknął dumnie krokodyl.
   - A czy twoich przyjaciół jest tak wielu, że potrafilibyście wszyscy razem stworzyć długi most od jednego brzegu rzeki aż do drugiego? - wskazał łapką zając.
   - Ho!... ho!... ho!... - krokodyl aż zatrząsł się ze śmiechu. - Jest ich o wiele więcej!
   - Och, jak bardzo chciałbym poznać twoich przyjaciół! Nigdy jeszcze nie widziałem tylu wspaniałych wielkich zwierząt - westchnął zając.
   - A więc dobrze. Uczynię ci tę łaskę - i krokodyl zniknął pod wodą.
   Nie upłynęło wiele czasu, gdy rzeka zaroiła się od potwornych cielsk. Krokodyle duże i małe ustawiały się szeregiem, tworząc długi, długi most. Po chwili wypłynął olbrzymi krokodyl i ryknął:
   - Widzisz, jak wielu mam przyjaciół?
   - O tak, przyjaciół masz wielu. Tak wielu, że chyba nie podobna ich zliczyć - odpowiedział chytrze zając.
   - Spróbuj policzyć, zaczekamy...
  - Jeden, dwa, trzy, cztery!... - wołał głośno zając, zręcznie przeskakując z grzbietu na grzbiet. Biegł coraz dalej i dalej, aż znalazł się na przeciwległym brzegu rzeki. Gdy poczuł pod łapkami twardy grunt, dał wielkiego susa i znikł w pobliskim lesie.

_______________________________
Źródło tekstu: Baśnie i legendy japońskie autorstwa Marii Juszkiewiczowej.

Offline

 

#2 2010-03-15 21:37:49

Mana

Administrator

540666
Zarejestrowany: 2010-03-14
Posty: 55
Punktów :   

Re: Zając i krokodyle

Moim zdaniem to brzmi jak bajka dla dzieci. ^^'


http://img96.imageshack.us/img96/7900/osharek.jpg

Offline

 

#3 2010-07-08 16:40:52

Galeri Autograf

Nowy użytkownik

Skąd: Warszawa, ul. Grochowska 342
Zarejestrowany: 2010-07-08
Posty: 2
Punktów :   
WWW

Re: Zając i krokodyle

W Galerii Autograf do 15 lipca br. otwarta jest wystawa rysunków i ilustracji Elżbiety Dudek pt. "Baśnie i legendy japońskie". Inspiracją dla wiekszkości prezentowanych prac była książka Marii Juszkiewiczowej "Czarodziejski imbryczek".

http://galeria-autograf.pl/index.php?go … prod_id=78

Serdecznie zapraszamy!


Galeria Autograf  .  ul. Grochowska 342  .  03-838 Warszawa  .  www.galeria-autograf.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.se-java.pun.pl www.kungfu-panda.pun.pl www.akademiasarmatia.pun.pl www.9lo3e.pun.pl www.forumavis.pun.pl